:: AĞIZ VE DİŞ BAKIMI
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
KURONLAR – KÖPRÜLER

Doğal diş yapısının zayıf olması, aşırı renklenmeler, şekil bozuklukları, dolgular nedeniyle zayıflamış ve kırılma riski olan olgular, kanal tedavisi sonrası zayıflayan diş yapısının desteklenip korunması gibi durumlarda ise, dişler anatomik formuna uygun olarak küçültülüp sonrasında alınan ölçü üzerinde hazırlan ve kuron denilen kaplamalar, küçültülen dişlerin üzerine yapıştırılarak dişlerin işlevi geri kazandırılır. Kuronlar, tam seramik (cam seramik veya zirkonyum oksit) veya metal destekli seramik olmak üzere hazırlanabilir.

Bir veya daha fazla diş kayıplarında, diş eksikliğinin olduğu bölgeye komşu dişlerden destek alınarak köprü uygulaması ile estetik, çiğneme fonksiyonu ve fonetik hastaya geri kazandırılır. Diş kayıplarında, kaybedilen diş yerine bir köprü veya implant uygulaması yapılmadığı durumlarda komşu dişler boşluğa doğru devrilme eğilimi gösterir. Bu durum ileriki aşamalarda kapanış bozukluklarına ve sonrasında çene ekleminde problemlere neden olabilir. Çeşitli kriterler göz önüne alındıktan sonra tam seramik veya metal destekli seramik, köprü uygulamalarında kullanılan başlıca seçeneklerdir.

 
HAREKETLİ PROTEZLER
Çekilen dişlerin arkasında köprü yapmak için destek alınacak bir diş olmadığı durumlarda, hareketli kısmi protezler veya anatomik yapının izin verdiği durumlarda dental implant uygulamaları olası tedavi seçenekleridir. Hareketli kısmi protezler, metal bir iskelet üzerine dişetini taklit eden pembe akrilik malzeme ve suni dişlerin yerleştirilmesiyle kayıp diş ve dokuların yerine konulmasına yardımcı olur. Bu protezlerin ağızdaki tutuculuğu kalan dişler üzerine gelen ve kroşe (kanca) adı verilen tutucu parçalar vasıtasıyla sağlanır. Bu kancaların görünmesinin istenmediği durumlarda hassas tutucu denilen anahtar-kilit benzeri bağlantı parçaları kaplanan komşu dişlere yerleştirilerek daha estetik sonuçlar elde edilebilir.
 
Diş eti hastalığı, yaygın çürük veya travma gibi sebeplerle tüm doğal dişlerin kaybedildiği durumlarda ise, tam protezler kayıp diş ve dokuların yerine konulmasındaki klasik tedavi alternatifidir. Hastanın kemik yapısının ve anatomik komşuluklarının imkan verdiği durumlarda dental implant uygulamaları ile sabit veya hareketli protez yapımı da mümkündür.
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya