:: DOKTORUN KÖŞESİ
 
 
 
      
 
 
 
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
Apikal Rezeksiyon
 
Ortodonti nedir? Ortodontist nedir?
Diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti yalnızca çapraşık dişlerin düzeltilmesi değil aynı zamanda dişlerdeki ve çenelerdeki uyumsuzlukların giderilmesiyle de ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontist veya ortodonti uzmanı ise çene kemiklerinin ve dişlerin birbirleriyle orantılı olarak doğru yerde ve konumda yerleşmesini sağlar.
 
Ortodontik tedavide yaş sınırlaması var mıdır?
Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişsel düzeltmelerde yaş önemli değildir, dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuları sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Hasta kaç yaşında olursa olsun diş çapraşıklıkları düzeltilebilir. Ancak bireyin çene kemiklerinde bir düzensizlik söz konusuysa (üst çene veya alt çene ileriliği veya geriliği) bu durumda ortopedik tedavi gerekmektedir ki; bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan süre de yapılmalıdır.
 
Çocuğumu ortodontiste ne zaman götürmeliyim?
Çocuklarda süt dişleri 6 aylıkken sürmeye başlayıp 2,5 yaş civarında tamamlanır. Süt dişlerinin arasında bulunan boşluklar için endişelenmek yersizdir. Bu boşluklar normal diş gelişiminin göstergesidir. Aksine erişkin dişlenmede olduğu gibi sıkı temaslar söz konusuysa, bu bize ileri dönemde yer darlığıyla birlikte çapraşıklık olma ihtimalini düşündürür. Daimi dişler 6–7 yaşlarında sürmeye başlar ve 12 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde yani daimi dişlerin sürmeye başlamasıyla birlikte olası ortodontik problemlerin teşhisi ve mevcutsa durdurulması için ortodontik muayene yapılması faydalıdır. Çene bozukluklarında 7–8 yaşlarında erken müdahale gerekebilir. Sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlardaysa tedavi için genelde daimi dişlenmenin tamamlanması beklenir. Erişkin hastalardaysa dişler her zaman hareket ettirilebilir ancak artan yaşın tedavi süresini ve tedaviye olan toleransı azaltacağı unutulmamalıdır.
 
Ortodontik tedavi sırasında dişler nasıl hareket eder?
Dişlerin üstüne yapıştırılan düğmeciklerin üzerine yerleştirilen teller, lastikler veya yaylar diş üzerine hafif basınç uygular ve bu kuvvet dişleri çevreleyen ligamentler aracılığıyla çene kemiğine iletilir, kuvvetin yönünde hareket oluşur. Basıncın geldiği tarafta yavaş yavaş kemik yıkımı gerçekleşirken tam zıt tarafta ise yeni kemik yapımı oluşur ve diş böylece hareket eder. Uygulanan kuvvetin miktarı ve yönü ortodontist tarafından belirlenir.
 
 
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya