:: DOKTORUN KÖŞESİ
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
Ağız ve Diş Bakımı
 

Ağız ve diş sağlığı; beslenme, konuşma ve estetik açıdan önem taşır.
Ağız ve diş sağlığı bozulan kişi yiyecekleri yeterince öğütemez, konuşurken sesleri çıkarmakta zorlanır ve estetik olarak hiç hoş olmayan bir görünüm söz konusu olur.

Bu nedenle sistemli ve yeterli bir ağız - diş bakımı gereklidir. Ağız bakımında en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Yeterli zaman ayırarak, sistemli bir şekilde yapılan bakım ile birçok sorunun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Biz diş hekimlerine düşen görev ise 6 ayda bir yapılan kontrollerle yapılan bakımı denetlemek, gözden kaçan - ihmal edilen - bölgeleri izleyip temizlemektir.

 

Ağız bakımında neler, nasıl kullanılmalıdır?

Diş Fırçası : İyi bir diş fırçası baş kısmı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır.
 
Diş Fırçası

Diş fırçanızı 45 derece eğimli tutarak dişetinden dışarı doğru oval harektlerle süpürme hareketi yapılır.

Dil Temizleme

Dişlerinizin Ön ve iç yüzeylerini fırçaladıktan sonra çiğneyici yüzeyi de fırçalayarak fırçalamanızı tamamlayın.

Dilinizi de fırçalayarak dilinizin üzerindeki plağı ve ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

Diş Macunu : Diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Bize göre "En iyi" ya da "İdeal" bir diş macunu yoktur.özel bir macun önerisinin gerekli olmadığı koşullarda ,en iyi diş macunu;  size diş fırçalamayı bir zevk haline getiren,tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur.
Diş İpleri : Diş fırçasının tam temizleyemediği diş ara yüzeylerini temizlemekte  kullanılır. 
Diş İpi

Yaklaşık 50cm. ip kopartınız ve iki parmağınıza doladıktan sonra bir kısmının dışarıda kalmasına dikkat edin.

Diş İpi

Nazikçe diş konturlarınızı takip ederek fırçalama işlemini gerçekleştirin.

Diş İpi ve Temizliği

Diş ipini bir miktar dişetinin altına yerleştirerek o bölgenin de temizlenmesine özen gösterin bunu yaparken dişetinize aşırı baskı yapmayın.

Ağız Gargaraları : İçerdikleri maddelere göre ağızda bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu ortadan kaldırırlar.Ancak unutmayın ağzı çalkalamak,bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece artı bir koruma ve bakım yöntemidir.
Diş Arası Fırçaları : Diş araları ile köprü altlarını temizlemekte kullanılan özel yapılı fırçalardır.

En doğru fıçalama tekniği nasıldır?

Doğru bir fırçalama için; dişlerin, ön, arka ve çiğneme olmak üzere fırçalanması gereken 3 yüzeylerinin olduğu bilinmelidir. Erişkinlerde dişler; ağız açılarak, sol üst  ön yüzeylerden başlanarak sırayla fırçalanmalıdır. Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı, dişin dişetiyle birleştiği yere yerleştirilmelidir. Dairesel hareketlerle dişlerin ön yüzeyleri her bir diş için 10 sn. süre ile fırçalanmalıdır, arka yüzeyler; diş etinden dişe doğru tek yönlü süpürme hareketiyle temizlenmeli, özellikle ön dişlerin iç yüzeyleri   dar olduğundan bu bölgelerde fırça dik konumda  olmalıdır, arka dişlerin girintili çıkıntılı çiğneme yüzeyleri ise; fırça yüzeyi paralel tutularak ileri geri hareketlerle temizlenmelidir.  Unutulmamalıdır ki bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir.

" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya