:: DOKTORUN KÖŞESİ
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
Bakteri Plağı Nedir ?
 

Dişlerin 24 saat fırçalanmadığı zaman dişlerin üzerinde krem rengi, tırnakla sıyırdığımızda kolayca dişten ayrılan bir tabaka oluşur. Bu tabaka stafilokok, streptokok, actinobacillus gibi bakterilerin milyonlarcasının bir araya toplanmış bir bakteri kolonisidir. Diş hekimleri; dişlere yapışan bu bakteri topluluğuna bakteri plağı demektedir.

Bakteri plağı dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Oluşumu sürekli devam eder. Plak, bakteriler tarafından üretilir ve plağın bir miligramında 200 – 500 milyon bakteri bulunur. Dil, dudak ve tükürük; yiyecek ve içeceklerle birlikte bakterileri de dişlerin üzerinden alıp mideye gönderir. Bu yüzden bakteriler dişe tutunabilmek için bakteri yapıştırıcısı olarak bilinen dextran adında yapışkan bir madde salgılarlar. Bu madde suya dirençli olduğu için ağız çalkalandığında plak uzaklaşmaz. Plak, bakteriler, bakterilerin salgıladıkları yapışkan dextran ve gıda artıklarından oluşan bir yapıdır. Bakteriler besinleri sindirdikçe, asit salgılarlar. Yapışkan madde içindeki asitler, diş yüzeyi ile temastadır ve bu temasın uzun sürmesi dişten mineral kaybı ile sonuçlanır ve çürük oluşur. Kötü ağız bakımının tek sonucu çürükler değildir. Plak daha çok diş eti hizasında oluşur ve irritasyona, kanayan diş etine veya daha ciddi problemlere yol açabilir.

Gıda tüketiminin hemen akabinde bakteriler diş ve diş etlerine zarar verecek asitleri üretmezler. Eğer her gün birkaç dakikanızı diş fırçalamaya diş ipi kullanmaya ayırırsanız, ağız sağlığınız için en doğrusunu yapmış olursunuz. Ağzınızdaki plağı sadece siz kontrol edebilirsiniz. Doğru yapılan bir diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ağzınızdaki bakterilerin birikip, beslenecekleri ortamlarını yok eder. Bakteri plağının olmadığı ağızlarda ise çürük ve diş eti problemleri ile karşılaşılmaz.

" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya