:: AĞIZ VE DİŞ BAKIMI
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
KURONLAR – KÖPRÜLER

Diş çürüğü çoğunlukla dişin en sert dokusu olan mine, onun altındaki dentin ve kimi zamanda kök yüzeyini örten sert dokunun yıkılması olayıdır. Genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin (şeker ve nişasta), kola ve benzeri şekerli gazlı içecekler, kek çikolata vb. özellikle yapışkan gıdaların diş yüzeyinde uzun süre kalması nedeniyle oluşmaktadır. Ağızda var olan bakteriler bu gıda artıkları ile beslenmekte ve sonuç olarak ağızdaki mikroorganizmalar yardımıyla asit üretilmektedir. Bir süre sonra bu asidik ortam yukarıda adı geçen sert diş dokularını parçalayıp yıkıma sebep olmakta diş çürükleri oluşmaktadır. Buna bağlı olarak hastada sıcak, soğuk, tatlı hassasiyeti belirmekte ve bu bölgede gıda birikimi gelişmektedir.

 
Ağız ve diş sağlığı incelendiğinde, diş çürüğü sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Çürük, öncelikle dişin küçük bir bölümünde başlar ancak zamanla ilerleyerek diş dokusuna daha fazla zarar verir. Diş dokusunda geriye dönüşümü olmayan bir harabiyet meydana gelir. Çürüğün ilk safhasında kişilerde ağrı olmayabilir. Bu nedenle ağrısı olmayan bireylerde bile ufak diş çürükleri görülebilir. Diş çürükleri ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çürük eğer tedavi edilmez ve diş dokusunun daha derin tabakalarına ilerlerse, sinir dokusuna ulaşabilir. Böyle bir durumda, kanal tedavisi gerekebilir.
 
Diş çürüğü oluşumunu etkileyen faktörler
 
1 - Yeme alışkanlığı: Kişilerin yedikleri oldukça önemlidir. Çünkü sürekli asitli içeceklerin ve şekerden zengin gıdaların tüketimi, diş çürüğü oluşma şansını artırır.

2 - Tükürük yapısı: Tükürük, dişleri yıkayan ve kimyasal yapısındaki maddeler nedeniyle dişleri çürümeye karşı koruyan bir ağız sıvısıdır. Bu nedenle bireyin tükürük yapısı ve tükürük salgılama miktarı, çürüğün önlenebilmesi açısından önemlidir.

3 - Fırçalama alışkanlığı: Diş çürüklerinden arınmak için günde 2-3 defa dişleri fırçalamak gerekir. Bunlardan biri kesinlikle gece yatmadan önce olmalıdır. Çünkü gece ağızda kalan yemek artıkları, sabaha kadar dişleri çürütmeye yönelik faaliyette bulunurlar. Genellikle gece fırçalamayan bireylerde sıklıkla diş çürüğü görülebilir.

4 - Dişlerin sıralanışı: Dişler arasında boşluklar varsa, tükürüğün yıkayıcı ve temizleyici özelliğinden dolayı diş çürüğü oluşumu zorlaşır. Bunun tam tersi olarak da eğer dişler olması gerekenden daha sık ise (çapraşıklık varsa), diş aralarına fırça veya diş ipinin girememesine ve buraların temizlenememesine bağlı olarak, diş çürüğünün meydana gelmesi kolaylaşır.
 
 
Diş çürüğü şu şekillerde zarar verebilir
 
1 - Ağrı: Dişlerde kendi kendine başlayan veya yemek yerken karşılaşılan ağrılar oluşabilir.

2 - Duyarlılık: Su içerken veya normal beslenmede dişlerde duyarlılık meydana gelebilir.

3 - Ağız kokusu: Dişte meydana gelen çürüğün oluşturduğu boşluklara yemek artıklarının birikmesi ve bunların temizlenememesi neticesinde ağız kokusu meydana gelebilir.
 
 
Yapılması Gerekenler
 
• Dişler Florürlü diş macunu ile günde iki kez hekimin önerdiği şekilde fırçalanmalı

• Her gün diş araları diş ipi ve arayüz fırçaları ile temizlenmeli

• Çürüğe sebebiyet veren gıda maddeleri tüketilmemeli, öğün aralarında bir şey yememeye özen gösterilmeli

• En az 6 ayda bir hekim ziyaret edilmelidir.
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya