:: AĞIZ VE DİŞ BAKIMI
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
KURONLAR – KÖPRÜLER

Diş hekimliğinde konservatif diş tedavisi çürük oluşumunu engelleme çabaları ile başlar, oluşan çürüğü fazla ilerlemeden tedavi etmeye, çürükle kaybolan diş dokusunu onarmaya kadar uzanır. Yapılan intraoral (ağız içi) muayene ve radyolojik tetkikler sonucu dişe konservatif ya da endodontik açıdan yaklaşım şekli seçilir.

Yapılan dolgu yardımıyla doğal dişe, kaybolan estetik ve fonksiyonun geri kazandırılması amaçlanır. Dolgu yapımı için çeşitli malzemeler kullanılır. Bunlar; amalgam, kompozit ve porselen dolgu materyalleridir.
 
Amalgam Dolgular ;
 
Metal dolgular olarak da bilinir. Amalgam gümüş, kalay ve bakır alaşımının civa ile reaksiyona girmesi ile elde edilir. Civa, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi oluşturur. Dolgudaki civa zehirli değildir, diğer metallerle birleştiğinde zararsız hale gelir. Süregelen yaşantımızda su, hava ve yiyeceklerden alınan miktardan çok daha azdır. Amalgam dolgu en uzun ömürlü, dayanıklı ve kolay uygulanabilir dolgu materyalidir. Amalgam dolgular;
 
• Aşırı çiğneme kuvvetleri gelebilecek bölgelerde, büyük çürüklü arka grup dişlerde
• Aşırı doku kaybı olan dişlerde
• Tükrük kontrolü ve izolasyon problemi olan hastalarda
• Civa ve metal alerjisi olmayan hastalarda
• Derin çürük kavitesinin bulunduğu dişlerde tercih sebebidir
 
Amalgam dolgular uygulandıktan sonra iki saat boyunca çiğneme fonksiyonunun gerçekleştirilmemesi ve takip eden 24 saatte sert ve yapışkan gıdaların o bölgede kullanılmaması istenir. Dolgunun ömrünü uzatmak besin artıklarının birikmesi için fonksiyonel bölgeler oluşturmamak ve varsa yüksekliği elimine etmek amacı ile 24 saat sonra bitirme ve parlatma (polisaj) işlemi uygulanır.

Derin çürüklere uygulanmış amalgam dolgulardan sonra ilgili dişte kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti gelişebilir. Bunun dışında uyaran olmaksızın oluşan ve zonklama tarzındaki ağrı durumunda endodontik tedavi endikasyonu doğabilir.
 
Kompozit Dolgular (Estetik Dolgular) ;
 
Amalgam dolgulara alternatif olarak üretilen dişin sert dokusuna bağlayıcı ajan yardımıyla tutunan renk seçenekleri olan estetik dolgu materyalleridir. Sadece çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirebilen kozmetik etkileri için de kullanılırlar. En önemli dezavantajları işlem sonrası kısmen bir duyarlılık oluşturmaları ve çay, kahve, sigara vb. boyar maddeler etkisiyle hafif renk değişikliğine uğrayabilmeleridir.
 
Kompozit dolgular hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Aynı seansta polisaj işlemi yapılabilir. Bu materyallerle ön dişlerdeki büyük kayıplar restore edilebilmekte ancak hastaların ısırmada dikkatli olmaları ve boyar yiyecek içecek maddelerinin tüketimini olabildiğince azaltmaları gerekli olabilir.
 
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya