:: DOKTORUN KÖŞESİ
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
GEBELİK DÖNEMİNDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
 

Gebe kalmadan önce mutlaka ağız ve diş muayenesi yaptırınız. Diş ile ilgili herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığından emin olunuz. Eğer çürüğünüz saptanırsa mutlaka gebelik döneminden önce tedavi ettiriniz. Zira bu çürük aktivitesi hamilelik sırasında hızlanıp geri dönüşümü olmayan problemler yaratabilmektedir. Bu noktada bilmeniz gereken gebe anneye ilk 3 ve son 3 ayda herhangi bir tedavi uygulanmayacağıdır. Bu noktada sadece acil tedaviler 2. 3 ayda yapılabilmektedir. Bununla beraber gebe hastadan röntgen çekmek, ilaç vermek yada anestezi yapmak problem yaratabileceğinden durum iyice zorlaşabilecektir. Bu nedenle gebelik öncesi ağız ve diş sağlığının tesis edilmiş olması oldukça önem taşımaktadır.

Gebelik dönemi boyunca her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayınız. Aşırı mide bulantınız var ise diş macunu kullanmadan küçük diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş fırçasının ulaşamadığı yerler olan diş aralarını temizlemek için, günde bir kere diş ipi kullanınız.

Her gün şekerli, nişastalı, yapışkan ve asitli gıda atıştırma sayısını azaltınız. Şekerli veya nişastalı gıdalar, dişlerinizde “asit saldırısına” neden olabilir. Daha az sayıda şekerli içecek için ve daha az şeker tüketiniz. Gazoz ve şeker, çürüğe neden olabilir. Bunun yerine daha fazla meyve ve sebze tüketiniz. Sağlık uzmanınızın tavsiyelerine uyunuz. Bu, hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum alınız. Çünkü bebeğinizin dişleri ve kemikleri için kalsiyuma ihtiyacınız var. Kalsiyum; süt, peynir, kuru fasulye ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunabilir. Bununla birlikte bol sıvı tüketmeyi lütfen ihmal etmeyiniz.

" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya