:: AĞIZ VE DİŞ BAKIMI
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
KURONLAR – KÖPRÜLER

Güzel bir gülümseme yüz bölgesinde göze çarpan en önemli özelliklerden birisidir. Dişhekimliği teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık rengi değişmiş (kararmış – koyulaşmış – sararmış), kırılmış veya şekil bozukluğuna uğramış dişlerle yaşama zorunluluğu geçmişte kalmıştır.

 
HAREKETLİ PROTEZLER
Tam seramik restorasyonların diş hekimliğinde kullanımı yeni materyallerin ve tekniklerin gelişimine paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Metal destekli kuron ve köprülerde porselen, metal bir alt yapı üzerine pişirilirken tam seramik restorasyonlarda herhangi bir metal alt yapı olmaksızın doğal diş görünümü ve ışık geçirgenliğinde diş dokusuna en benzer özelliklere sahip, biyolojik olarak uyumlu ve dayanıklılığı çiğneme kuvvetlerine tam dirençli olan seramik malzemeler kullanılmaktadır.
 
Lamina Veneer (yaprak porselen) uygulaması, dişlerin ön yüzünün laboratuarda özel hazırlanan diş formundaki ince bir cam seramik ile kaplanmasıdır. Diş renginde, doğala eşdeğer görünümdeki seramik malzemelerden üretilen lamina veneerler, dişler arasındaki boşlukların kapatılması, kırılmış ve aşınmış, kalıcı renk değişimi gösteren, şekil bozukluğu ve çapraşık olan dişlere estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanır.
 
Bilinen eski porselen restorasyonlar, dayanıklılığı ve sağlamlığı arttırmak için metal bir alt yapının üzerinde hazırlanıyorlardı. Bu anlayış, yapılacak kron ve köprülerde sağlamlılığı arttırmak amacına hizmet etmekteydi. Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde diş hekimliğinde kullanılan porselen materyali geliştirilerek, kırılganlık direnci arttırılmıştır. Bu sayede; yapılan sabit protez çalışmalarında yeni bir alternatif olarak metal desteksiz porselenler gündeme gelmiştir.
 
Metal Desteksiz
 
Porselenin metal bir desteğe gerek olmadan kullanılması sonucunda yapılan restorasyonlarda, doğal diş görünümüne çok yaklaşan sonuçlar elde edilebilmektedir. Bunun sonucunda da mükemmele yakın estetik ve estetikle doğru orantılı hasta memnuniyeti ortaya çıkmaktadır. Kullanım alanları için hekiminize danışınız.
 
Avantajları
 
Olağanüstü estetik: Doğal yapıyla mükemmel uyum sağlar ve doğal diş görünümü verir. Metal bir alt yapı üzerine yapılmadığı için, ışık geçirgenliği doğal dişe çok yakındır.
 
Geliştirilen yapısıyla dayanıklılık: Kronlarda, dişlerin ön ve çiğneyici yüzlerinde uzun yıllar problem yaratmadan kullanılabilir.
 
Biyolojik, olarak uyumludur, diş etine ve çevre dokulara zarar vermez.
 
Aşınmaya direnci, diş minesi ne yakındır.
 
Sağlıklı Diş
 
Metal Desteksiz Tam Porselen Kuron Köprülerin Özellikleri:
 
Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (Tam porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.
 
Tam porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde tam porselenler tercih edilir.
 
 
Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinesi flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Tam porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
 
Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Tam porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir
 
 
Alt yapısında metal olmadığı için kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, tam porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski tam porselenlerde yoktur.
 
Metal Desteksiz Ips Köprüler
 
Güçlendirilmiş porselenin özel makinelerde sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.
 
Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler
 
Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.
 
 
 
 
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya