:: MERAK ETTİKLERİNİZ
 
 
 
      
 
 
 
 
 
 
 
 
Soru: İmplant nedir?
Cevap: İmplantlar, kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridirler ve lokal anestezi altında çok kısa süren bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Bu yapay diş kökü üzerine yapılacak çeşitli tip sabit yada hareketli protez sayesinde ideal estetik, sağlık ve fonksiyon kriterlerine ulaşılmaya çalışılır. Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanan implantlar, yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir.
Soru: Ağzımdaki şu damak protezinden kurtulmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: Bahsettiğiniz total protezi kullanmak hakikaten kolay değildir. Zira geç kalınmamışsa yani çene kemiği yapınız müsaitse, implantlardan destek alınarak yapılabilecek bir protez derdinize derman olabilir. Bu sebeple en yakın zamanda bir diş eti uzmanı, bir cerrah yada bir protez uzmanına başvurmanız şiddetle tavsiye olunur. Gerekli ön tetkikler sonrası yapılabilecek uygun bir müdahale ile şu an kullandığınız damak protezden kurtulma şansınız oldukça yüksektir.
Soru: İmplantın bünye tarafından kabul edilmemesi diye bir şey duydum. Bu doğru mudur?
Cevap: Tabiri caizse bu ifadeler, delilerin kuyuya attıkları taşlara benzerler. Ehliyetsiz hekimlerin bilimsel olmayan yaklaşımları ile alınmış kötü sonuçlar, işinde başarılı hekimleri de güç duruma düşürmektedir. İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden üretilmiş ve yıllardır yapılan yoğun araştırmalar sonucu belirli bir düzeye gelmişlerdir. Doku uyumluluğu mükemmel olmakla beraber, başarısızlıklar genellikle hekim yada hasta kaynaklı faktörlerle meydana gelir. Genellikle titanyumdan üretilen bu malzemelerin vücut tarafından, kalp ve böbrek transplantlarında olabildiği gibi reddetmesi mümkün değildir.
Soru: İmplant yaparken çok ağrı oluyormuş. doğru mudur?
Cevap: Öncelikle bilinmesi gerekir ki, diş hekimliğinde ağrılı bir tedavi artık yoktur. Her müdahalenin öncesinde yapılacak olan uygun anestezi ile uygulama bölgesinin sinir blokajı gerektiği şekilde yapılır. Hasta, uygun anestezinin yöntemlerinin uygulanması durumunda operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Bu hususta hekimin konuya hakim olması gerek şarttır. Hekimin, yapılan spesifik müdahale konusunda ehliyetli olması tercih sebebi olmalıdır. Bunun dışında implant operasyonuna has özel bir ağrı söz konusu olmadığı gibi sıradan bir diş çekimi sonrasında yaşanan basit rahatsızlıkların olması muhtemeldir. İmplantın yerleştirilmesinden sonra oluşabilecek sıradan ağrılar basitçe ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilebilir. Hastalarımızın 98% i operasyon sonrasında geçmiş zaman korkularının ne kadar yersiz olduğunu hissetmekle beraber, herhangi bir operasyon geçirmemiş kadar rahat olduklarını bildirmektedirler.
Soru: 20 yaş dişlerimi aldırmak zorunda mıyım?
Cevap: 20 yaş dişleri, bulunduğu konum itibarı ile çürümeye yatkın, çoğu zaman fonksiyon dışında kalan ağzın en arkalarındaki dişlerdir. 'Mutlak suretle alınacaktır' diye bir kural olmadığı gibi %70 oranında problem yaratmaktalardır. Örneğin, ağızda yer bulamadığı için çıkamaması istemediğimiz bir hadisedir çünkü böyle bir durumda bulunduğu yerde fokal enfeksiyon kaynağı şeklinde davranması kuvvetle muhtemeldir.Bunun yanısıra ağız açma kapamada güçlük ve yandaki dişleri çapraşıklaştırmaya yönelik kuvvet uygulaması söz konusu olabilir. Bu yüzden bu konuyla ilgili hekim kontrolü şarttır.
Soru: Dişlerim gittikçe birbirinden ayrılıyor. Bunun nedeni nedir?
Cevap: Ağız yapısı oldukça statik olduğu gibi ağızda nedensiz hiç bir şey olmaz. Eğer dişleri birbirinden ayırmaya yönelik bir kuvvet varsa ve dişler kendine gidecek yer bulabiliyorsa o vakit dişlerde aralanma olabilir. Eğer çenede yer darlığı söz konusu ise o vakit dişler muhtemelen çapraşıklaşır.Buna sebep veren mutlak patolojik kassal yada eklemsel bir etken vardır ve o etken hekiminiz tarafından teşhis edilip ortadan kaldırılmalıdır.
Bu çarpık dişlerle ne yapacağım? Bu durum beni son derece rahatsız ediyor. Gülerken elim otomatik olarak ağzima gidiyor ve utanıyorum dişlerimin görünmesinden. Sizce ne yapmalıyım ?
Cevap: İnanınız ki, çözümsüz hiç bir sorun yoktur aslında.Sorunun ne olduğuna bağlı olmak üzere her türlü kozmetik tedavilere sahip olabilirsiniz. Burada önemli olan konu, önce sağlık sonra fonksiyon ve en son olarak ta estetik kriterlerin etik yaklaşımlar şemsiyesi altında vicdan muhasebesi yaparak uygulanıp uygulanmadığıdır. Lütfen hekiminizin güvenilirliğine inanınız.
Soru: Ortodontik tedaviyi kaç yaşına kadar yaptırılabilirim?
Cevap: Büyüme ve gelişim potansiyeli devam eden her hastaya her yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir. Ancak her hastalığın, her vakanın,her ağız koşulunun olduğu gibi her yaşın kendine özgü bir takım dikkat edilmesi gereken şartları vardır.Bunları hekiminizden öğreniniz.
Soru: Ortodontik tedavi görüyorum ama doktorum braketleri taktıktan sonra dişetlerimin kanaması arttı. Sizce ne yapmalıyım?
Cevap: Ortodonti sanatı, dişlerin muntazam bir şekilde,sağlıklı olarak ağızda dizilmesini hedefler. Ancak braketlerin varlığı bir takım temizleme güçlüklerini beraberinde getirir. Bu dönemde oral ijyen kriterlerine olması gerekenden daha fazla önem gösterilmelidir. Aksi takdirde dişler çok hızlı bir şekilde kaybetme periyodu içerisine girer ve tabir caiz ise 'kaş yaparken göz çıkarılmış' olur. Böyle bir durumda diş etleriniz ortodonti uzmanınız ile bir diş eti uzmanı tarafından aynı anda gözden geçirilmelidir.
Soru: Ya tamam dişlerime tel taktıracağım ama şu siyah braketlerin görüntüsü beni rahatsız ediyor. Var mı herhangi bir alternatif ?
Cevap: ...
Soru: Bu dişlerimin hepsini porselen kaplama yaptırmak istiyorum. Daha iyi olmaz mı ?
Cevap: ...
Soru: Dişim ağrıyınca ağrıyan dişetime ya rakı ya aspirin basıyorum. Sonra biraz daha rahatlıyorum. Sizce doğru yapıyor muyum?
Cevap:...
Soru: Dişlerim ağrıyınca hangi antibiyotiği kullanmalıyım ?
Cevap: Dişiniz her ağrıdığında antibiyotik kullanmanız doğru değildir. Biz diş hekimleri, hastada akut enfeksiyon durumu olmadığı sürece antibiyotik önermeyiz. Eğer dişiniz ağrıyorsa antibiyotik kullanımı yerine parasetamol gibi ağrı kesici ilaçları kullanıp, ağrı kaynağını saptamak ve tedavi etmek için en kısa sürede diş hekimine başvurmanız en doğru çözüm olacaktır. Unutmayınız ki, diş ağrıları için ağzınızı alkol, rakı ve kolonya gibi sıvılarla çalkalamak, bölgeye aspirin tablet koymak veya hidrolik yağı gibi uygunsuz ve alakasız kimyasallar uygulamak tamamen yanlış ve sakıncalıdır.
Soru: Kanal tedavisi çok zor bir şeymiş. Yapmasak olmaz mı? Onun yerine dişi çekip kurtulsak daha iyi olmaz mı?
Cevap: ...
Soru: Dişimin üstüne basamıyorum. Sizce sorun ne olabilir ?
Cevap: ...
Soru: Soğuk bişey içtiğimde dişim çok ağrıyor. Sizce sorun ne olabilir ?
Cevap:...
Soru: Sıcak bişey içtiğimde dişim çok ağrıyor. Sizce sorun ne olabilir ?
Cevap: ...
Soru:Neden dolgu yerine direkt olarak kanal tedavisi yapmadınız?
Cevap: ...
Soru: Şeker hastalığının diş hekimliği açısından önemi nedir?
Cevap: ...
Soru: Hipertansiyonun diş hekimliği açısından önemi nedir?
Cevap: ...
 
<< Önceki Sayfa
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya