:: MERAK ETTİKLERİNİZ
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon
 

Eskiden sadece ülkelere veya bölgelere özgü kabul edilen hastalıklar, artık tüm dünyaya kolaylıkla yayılabilmektedir. Dünyada AIDS ve buna benzer bir çok hastalığın yayılması; bir çok alanda olduğu gibi diş hekimliğinin de modern enfeksiyon kontrolleriyle tanışmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle tedavi ortamının ve kullanılan aletlerin hijyen ve sterilizasyon kurallarına uygunluğu oldukça önemlidir.

Diş hekimliği sterilizasyon pratiğinde; tek başına ısı veya tek başına basınç uygulanmasının sterilizasyon için yeterli olmadığı belirtilmiştir. Önemli olan ısı ve basıncın aynı anda belli bir süre uygulanmasıdır. Ancak bu şekilde bakterilerin spor formlarına etkili olmak mümkündür. Bu nedenle kuru hava sterilizatörü kullanımının; sterilizasyonda başarısızlık oranının %60 olduğu, otoklav kullanımında ise bu oranın neredeyse sıfırlandığı rapor edilmiştir. Dolayısıyla başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere bir çok yetkili merci sterilizasyon işlemlerinde otoklav kullanımı özellikle önermektedir.

 
Enfeksiyon Kontrolü İçin Alnıması Gereken Bazı Yöntemler
 
Ayakkabılar için galoş kullanımı  
Maske, muayene eldiveni, koruyucu gözlük ve hasta önlüğü kullanımı 
Isı ve basınçla sterilizasyon
Tek kullanımlık aletler
Dezenfektan spreyler ve solüsyonlar
Kullanılan malzemenin tıbbi atık protokolüne uygun olarak atılması
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya