:: AĞIZ VE DİŞ BAKIMI
 
 
 
      
 
 
 
 
İLETİŞİM KUTUSU
 
 
 
KURONLAR – KÖPRÜLER

Temporomandibular Disfonksiyon (TMD) çene ekleminde ve alt çeneyi hareket ettiren kaslardaki ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir. Hastanın ağız açıklığında azalma, eklemlerde ses ve ağrı başlıca şikâyetlerdir. TMD travma sonucu olabileceği gibi, stres, diş kaybı ve ağız içindeki restorasyonlara adaptasyon problemi sonucu da ortaya çıkabilir. Bu tip olgularda diş sıkma ve gıcırdatma sıklıkla gözlenir.

 

Tedavide hasta eğitimi önemli rol oynar. Stresin azaltılması, gevşeme yollarının aranması, etkilenen kaslara sıcak kompres ve masaj, anti enflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler tedavinin ilk basamağını oluşturur. Böyle durumlarda, gece koruyucusu denilen plaklar kaslardaki gerilimin azaltılması ve eklemlerdeki baskıyı azaltmak için kullanılır. Tedaviye sonraki aşamalarda kapanışın gözden geçirilmesi ve ağızdaki restorasyonların değerlendirilmesi ile devam edilir.

 
 
 
" Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."
Copyright © 2008 - 2010, Medikodent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği - Ankara
Created By İnfomedya